FacebookTwitter

Ieteikumi piedzīvojumu meklētājiem: Kā uzveikt veselības problēmas, esot dabā?

Iedomājies – tu esi devies ekstrēmā pārgājienā kalnos vai mežā kopā ar draugiem, taču viņi ir pasteigušies tev priekšā, atstājot tevi uz brīdi vienu. Tu nonāc pie stāvas un šķēršļiem klātas takas, pēkšņi paslīdi, nokrīti un izmežģi potīti. Tu saproti, ka esi viens un ievainots. Ko darīt?



Šādas situācijas mēdz atgadīties. Arī ar pieredzējušiem piedzīvojumu meklētājiem, kas pārvietojas pa kalniem, mežiem utt. Tādos gadījumos ir svarīgi zināt, kā par sevi parūpēties, sniedzot pirmo palīdzību. Turklāt, lai palīdzētu citiem, tev vispirms ir jāzina, kā tikt galā ar sevi. Sliktākais scenārijs, kāds var notikt – kas ne tikai tu, bet arī tavs draugs gūst ievainojumu, un tad tev jāparūpējas par abiem.

Ja tu esi persona, kas savainojusies, svarīgākais ir censties saglabāt mieru un rīkoties racionāli, jo spriešanas spējas šajā brīdī var būt apgrūtinātas. Lai arī dažādu ievainojumu un slimību ārstēšanas paņēmieni var būt līdzīgi, ja tev ir jātiek pašam galā ar sevi, jārēķinās ar papildus grūtībām. Vēl sarežģītāk to izdarīt ir tad, ja tev sāp un tu nevari brīvi pārvietoties, tāpēc jācenšas visu darīt soli pa solim.

Tātad, vispirms, centies nomierināties. Pēc tam novērtē situāciju un izveido rīcības plānu. Vai tu uzreiz vari zvanīt un meklēt palīdzību, vai arī tev ir jācenšas apturēt asiņošana, ja tāda ir? Vai tu vari justies droši savā atrašanās vietā, vai arī tev jāmēģina pārvietoties citur, pirms mēģini veikt aprūpi ievainojumam? Lai arī tas, protams, ir milzīgs izaicinājums, pielietojot zināšanas un pareizo attieksmi, tu lielākajā daļā gadījumu vari veiksmīgi sniegt sev pirmo palīdzību.

 

Atceries vienu svarīgu lietu: daudzi no mums dodas ceļā, nepatērējot pietiekami daudz šķidruma. Iespēja saslimt tieši šī iemesla dēļ tikai paaugstinās, jo, pārvietojoties un pārvarot šķēršļus, mēs patērējam daudz enerģijas. Normālos apstākļos dienas laikā cilvēkam ir jāizdzer aptuveni divi litri ūdens. Jo vairāk tu kusties, jo lielāks daudzums jāizdzer. Ja tavs urīns nav gaiši dzeltens vai teju caurspīdīgs, tā ir viena no pazīmēm, kas liecina, ka tu patērē pārāk maz šķidruma (izņemot gadījumus, ja lieto specifiskus medikamentus). To pašu parāda arī tas, ja tev nav vajadzības izmantot labierīcības ik pēc pāris stundām.

Kā samazināt saslimšanas risku, esot dabā?

Kā zināms, atrodoties ārā, tevi apdraud ne tikai traumas un ievainojumi, bet arī dažādas slimības. Pat tad, ja mājas apstākļos tu pārdzīvo saaukstēšanos bez medikamentu lietošanas, esot brīvā dabā, šādas problēmas saistās ar daudz augstākiem veselības riskiem. Tas, ka tu atrodies ārpus telpām, nenozīmē to, ka vari mazāk uzmanības pievērs higiēnai. Pirms ēšanas un pēc dabisko vajadzību nokārtošanas ir obligāti jāmazgā rokas, tāpat arī traukiem un ēšanas piederumiem ir jābūt tīriem.

Pirms ēšanas pārbaudi produktu kvalitāti, lai noskaidrotu, vai tie nav sabojājušies. Saindēšanās ar pārtiku var nopietni apdraudēt tavu spēju turpināt ceļu. Un, ja apzinies, ka tev ir regulāri jālieto noteikti medikamenti, vienmēr paņem tos līdzi. Labākajā gadījumā paņem arī rezerves iepakojumu, lai būtu, ko izmantot, ja otrs pazūd vai ir izlietots.

 

 

Noderīgi padomi veselības problēmu novēršanai un risināšanai, esot dabā

  • Koksnes pelni kalpo kā lielisks ziepju aizstājējs. Izmanto tos, lai nomazgātu rokas un atbrīvotos baktērijām. Tāpat tu tos vari izmantot pēdu un padušu kopšanai, esot dabā bez piemērotiem kopšanas līdzekļiem;
  • Nosaki aptuveno laiku, kad tev jāatgriežas atpakaļ mājās vai vietā, kurā uzturies. Pasaki saviem draugiem vai uzticamiem cilvēkiem par to, lai savainojumu gadījumā, kad tu neatgriezies atpakaļ laikā, viņi sāktu tevi meklēt;
  • Pirms došanās ekstrēmākos pārgājienos, ieteicams iepazīties ar to, kā izskatās dažādi zaudēto asiņu apjomi. To vari izdarīt, izlejot uz cietas virsmas iekrāsotu ūdeni. Izmēģini to ar vienu tasi, vienu un diviem litriem, lai zinātu, kā varētu izskatīties šāda apjoma zaudēts asiņu daudzums. Atkarībā no tava auguma un miesasbūves, cilvēka ķermenī ir apmēram 4,5 līdz 5,5 litri asiņu. Ja tu zaudē pusi no tā, pastāv augsts risks, ka vari nomirt.
  • Savu spēju pārvērtēšana un nepietiekama atpūta negatīvi ietekmē tavu imūnsistēmu. Lai tu uzlabotu, ieteicams paņemt līdz C vitamīnu. Arī priežu skuju tēja ir ļoti labs līdzeklis tava organisma aizsargspēju uzlabošanai.
  • Tādi augi kā vijolītes un deviņvīru spēks ļoti labi palīdz saules apdegumu dziedēšanai;

 

 

 

  • Sega, kuras vienu pusi klāj folija, labi noder, lai paslēptos no saules stariem;
  • Kokvilna nav labākais materiāls, kuru izvēlēties, ja dodies uz vietām, kur ir zema gaisa temperatūra, taču labi der vasarā;

Ko darīt, ja jūti, ka iestājusies dehidratācija (nav uzņemts pietiekams šķidruma daudzums)?

Nē, ezera ūdens šajā gadījumā nepalīdzēs. Visbiežāk saldūdens ir visai piesārņots. Protams, ja atrodies situācijā, kad nav iespējams izvēlēties ūdens kvalitāti, ir vērts padomāt par ūdens attīrītāja vai filtra izmantošanu. Ir pieejami tādi, kas attīra ūdeni, pielietojot UV starus. Lētākais variants, kā attīrīt ūdeni dzeršanai, ir, mēģinot to uzvārīt. Pievērs uzmanību, lai tas vārītos vismaz vienu minūti. Ir iespējams iegādāties arī salmiņus ar iestrādātu filtru, kas noder neliela ūdens daudzuma uzņemšanai.

Taču, protams, lai ar tevi neatgadītos situācija, kad piedzīvo šādas problēmas, svarīgi ir patērēt pietiekami daudz ūdens. Par to vienmēr padomā, pirms dodies ceļā. Ūdeni būtu jādzer ik pēc 15 minūtēm, kamēr esi ceļā.